Катедра за шинска возила се бави железничком техником као својом основном дисциплином, а у оквиру тога претежно техником свих типова шинских возила (локомотиве, моторни возови, путнички и теретни вагони, специјална шинска возила, градска шинска возила -трамваји, метрои…). Чланови катедре се баве развојним и примењеним истраживањима. Развојна истраживања после 2000-те године обухватају развој хидродинамичког преносника за железничка вучна возила, као и развој елемената пасивне сигурности, који због утицаја на безбедност путника добијају све већи значај. У оквиру развоја елемената пасивне сигурности обликовани су, анализирани и испитани различити типови елемената за апсорпцију енергије у судару шинских возила укључујући и испитивање у контролисаном судару реалних путничких вагона. Примењена истраживања су повезана са испитивањима и прорачунима чврстоће носеће структуре и њених делова, испитивања динамичког понашања возила у експлоатацији, испитивања склопова и елемената шинских возила итд..
Искуство показује да је сарадња на конкретним развојним пројектима са индустријом увек давала најбоље резултате и подстицаје за даљи развој Катедре и сталну актуелност наставне активности. Велики број дипломских радова реализован је на конкретним проблемима пројектовања, испитивања и одржавања железничких возила. Теме неколико магистрарских теза и докторских дисертација биле су инициране развојним проблемима који су у пројектима решавани. Наставни програми су на бази конкретних пројеката усавршавани и модернизовани.
У оквиру студија на Модулу за железничко машинство изучавају се ускостручни предмети на три нивоа студија, и на тај начин се студенти оспособљавају за рад у области пројектовања, производње, испитивања и одржавања шинских возила.
шеф катедре: секретар катедре:
др Драган Д. Милковић, редовни професор
др Јован Д. Танасковић, редовни професор
Александра С. Костић Миличић, асистент
Јагош М. Стојановић, асистент
мр Саша З. Радуловић, истраживач сарадник
Огњен М. Обрадовић
Јована Д. Ранковић
Железнички системи
Животни циклус шинских возила
Завршни предмет - Животни циклус шинских возила
Завршни предмет - Основи шинских возила
Завршни предмет - Теорија вуче
Основи шинских возила
Теорија вуче
Вагони 1
Вагони 2
Кочнице шинских возила
Локомотиве 1
Локомотиве 2
Одржавање шинских возила
Основи динамике шинских возила
Стручна пракса М - ЖЕМ
Теорија вуче
Лабораторија за шинска возила
Руководилац лабораторије: проф. др Драган Милковић
Лабораторија за инжењерски софтвер, истраживање и развој шинских возила
Руководилац лабораторије: проф. др Јован Танасковић
Универзитет у Београду, Машински факултет
Краљице Марије 16, 11120 Београд 35
тел. (+381 11) 3302-200, факс 3370364
mf@mas.bg.ac.rs