Опрема брода М

ID: 0975
врста предмета: теоријско-методолошки
носилац предмета: Симић П. Александар
извођачи: Симић П. Александар
контакт особа: Симић П. Александар
ниво студија: мастер академске студије
ЕСПБ: 2
облик завршног испита: усмени
катедра: катедра за бродоградњу

извођења

циљ

У оквиру предмета студенти се упознају са основним карактеристикама најчешћих типова морских депласманских бродова. Посебна пажња посвећена је бродској опреми, како оној која је обавезна на сваком броду, тако и опреми која је неопходна на појединим типовима бродова. У том смислу, у оквиру предмета обрађују се специфичности појединих елемената опреме брода, намена, техничке карактеристике, принципи рада, начин за одабир одговарајуће опреме и њен размештај на броду приликом пројектовања. Упоредо са поменутим, студенти се упознају са прописима који се односе на опрему брода.

исход

1. Студент је детаљно упознат са основним карактеристикама уобичајених морских депласманских бродова, са посебним освртом на бродску опрему. 2. Студент је способан да примени свеобухватно знање из фундаменталних природних и техничких наука, као и инжењерских принципа на решавање проблема који се односе на сложене техничке захтеве при одређивању карактеристика и размештају на броду појединих елемената опреме брода. 3. Студент је оспособљен да, зависно од типа и намене брода који пројектује, формулише захтеве који се односе на неопходну опрему, водећи рачуна о важећим прописима, и критички анализира различите опције које су на располагању. Ово укључује критичко разматрање различитих расположивих техничких решења, руководећи се при томе и инжењерским расуђивањем имајући у виду намену опреме, специфичности бродске конструкције и простора који је на располагању. 4. Студент је оспособљен да изабере и примени одговарајуће рачунске методе за одређивање основних карактеристика неопходне бродске опреме. 5. Студент уме да изабере релевантну техничку литературу и друге изворе информација приликом одређивања основних техничких карактеристика неопходне опреме приликом пројектовања брода. 6. Студент је у стању да осмисли, одабере и распореди неопходну опрему на броду водећи рачуна о функционалности опреме али и о безбедности посаде у току руковања опремом. Размештај опреме утиче на приступачност те се непосредно одражава на ефикасност: претовара терета, сидрења брода, веза брода, примену опреме за спасавање, итд.

садржај теоријске наставе

Предмет се, укратко, састоји од следећих наставних целина: 1) Најчешћи типови морских депласманских бродова, 2) Палубна опрема (опрема за сидрење, опрема за вез и кормиларски уређај), 3) Опрема за прекрцај терета (вертикални и хоризонтални прекрцај, бродске дизалице) и 4) Сигурносна опрема (опрема за спасавање, опрема за навигацију и сигнализацију). Предмет добија на значају ако се има у виду чињеница да се поједини типови бродова углавном међусобно разликују управо у погледу уграђене опреме. Уграђена опрема у знатној мери утиче на функционалност брода, као и на његову цену. С друге стране, бродска опрема се често не прави у бродоградилиштима већ се купује од специјализованих произвођача, што у значајној мери утиче и на садржај предмета. У оквиру предмета посебна пажња је посвећена прописима (правилима класификационих друштава, резолуцијама и конвенцијама) које дефинишу захтеве које опрема брода мора да испуњава.

садржај практичне наставе

О оквиру практичног дела наставе поклања се већа пажња непосредном раду са студентима. Тежиште је на примени сазнања потребних за свакодневну инжењерску праксу, претходно изложених у теоријској настави. Посебна пажња је посвећена правилима класификационих друштава која се односе на бродску опрему. Студенти се кроз проспектне материјале водећих произвођача бродске опреме упознају са техничким карактеристикама и специфичностима уградње опреме, зависно од типа брода.

услов похађања

Нема услова за похађање предмета.

ресурси

Писани изводи са предавања (handouts). Прописи класификационих друштава. Проспекти произвођача бродске опреме. Интернет ресурси.

фонд часова

укупан фонд часова: 30

активна настава (теоријска)

ново градиво: 8
разрада и примери (рекапитулација): 4

активна настава (практична)

аудиторне вежбе: 10
лабораторијске вежбе: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 0
пројекат: 0
консултације: 0
дискусија/радионица: 2
студијски истраживачки рад: 0

провера знања

преглед и оцена рачунских задатака: 0
преглед и оцена лабораторијских извештаја: 0
преглед и оцена семинарских радова: 0
преглед и оцена пројекта: 0
колоквијум са оцењивањем: 1
тест са оцењивањем: 0
завршни испит: 5

провера знања (укупно 100 поена)

активност у току предавања: 5
тест/колоквијум: 55
лабораторијска вежбања: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 0
пројекат: 0
завршни испит: 40
услов за излазак на испит (потребан број поена): 30

литература

D. J. House: Seamanship Techniques, Shipboard and Marine Operations, Elsevier, Oxford, 2004. ; International Convention for The Safety of Life at Sea, Consolidated Edition, 2020. ; IMO Life-Saving Appliances including LSA code, 2017.; OCIMF Anchoring System and Procedures, 2010.; OCIMF Mooring equipment guidelines 3rd Ed., 2008.;